Eğitim Bilgileri

Reiki, 20. Yüzyıl başlarında Japonya’da ortaya çıkmış bir teknik olup kozmik yaşam enerjisi anlamına gelmektedir. Reiki, enerji aktarımı ile vücut ve ruh dengesini düzenlemeye böylelikle mevcut rahatsızlıkları gidermeye ve oluşabilecek rahatsızlıklara karşı da koruma sağlamayı hedefleyen bir yöntemdir. Reiki, birçok rahatsızlıkta tıbbi tedaviye yardımcı olur, zihinsel ve bedensel rahatsızlıklardan kurtulmayı, bağımlılıklardan, stresten kurtulmayı sağlar. Reiki, bedende meydana gelen enerji dengesizliklerini dengeleyerek ruhsal ve fiziksel iyileşmeye yardımcı olur. Reiki, dengelediği enerji akışı sayesinde derin bir rahatlama ve huzur verir, zihnimizi temizleyerek negatif düşüncelerden arınmamızı sağlar, stresi azaltır. Dolayısıyla günlük yaşantımızda, çevremiz ile olan ilişkimizde, olaylara bakış açımızda daha pozitif yaklaşımlar sergilememize yardımcı olur. 

Eğitim Konuları

 • Reiki Tarihçesi
 • Reiki Prensipleri
 • Reiki Aşamaları
 • Kök ve Sakral Çakralar
 • Karın ve Kalp Çakralar
 • Boğaz ve 3 Göz Çakralar
 • Taç Çakra
 • Çakra Dengeleme Teknikleri
 • Çakra Dengeleme Pratiği
 • Reiki Kullanım Alanları
 • Reiki 2 Aşama
 • Reiki Sembolleri
 • Cho Ku Rei Sembolü
 • Se He Ki Ve Hon Sha Ze Sho Nen Sembolü
 • Uzağa Enerji Gönderme
 • Mekan TemizliğiSıkça Sorulan Sorular
Reiki Eğitimi

Her şeyin enerjiden ibaret olduğunun giderek ispatlanması ile birlikte enerji aktarımları ile hayatlarımıza dokunulmasını hedefleyen bir sistem olan Reiki tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça revaçta olan eğitim türlerinden biridir. Bu işi meslek haline getirip kariyerine enerji yöntemleri ile devam etmek isteyen kişilerin ilgisi olduğu kadar kendi hayatında birtakım şeyleri anlamaya çalışan pek çok insanında ilgi gösterdiği bu eğitim dalı oldukça yararlı konulardan oluşmaktadır.
Reiki Nedir?

Reiki, bedensel, zihinsel ve ruhsal şifayı bir arada gerçekleştirmeye yönelik bir terapi sistemi olarak tanımlanmaktadır. Reiki terapileri, modern tıbbın hızlı ve kalıcı çözümler üretmesine destek olmaktadır. Amerika, Japonya ve pek çok Avrupa ülkesinde bu tedavi hastanelerde, kliniklerde uygulanmaktadır.

Bazıları, Reiki’yi yaşam enerjisi olarak görür ve hepimizi çevrelediğine inanırlar. Bu enerji aktarımı modern bilimsel tekniklerle ölçülemez. Ancak Reiki uzmanları ve Reiki seansı almış olan kişiler, bu enerjiye uyum sağlandığında birçok kişi tarafından hissedebildiğini söylüyor. Reiki seansı alan kişiler, seans sonunda, genelde hissettikleri yoğun rahatlama duygularını anlatmaktadırlar. Nitekim Reiki’nin duygusal, zihinsel ve ruhsal rahatlama hissi sağladığı ortaya çıkmıştır.

Aynı şekilde Reiki’nin kaygının azaltılmasında da etkili olduğu düşünülüyor. Örneğin meme kanseri hastaları için yapılan seanslarda, bu tedaviden sonra kaygının önemli ölçüde azaldığını tespit eden Reiki eğiticileri bulunuyor. Reiki seansı alan kişiler, genellikle huzur bulduklarını ve sakinleştiklerini bildiriyorlar.
Reiki Nasıl Yapılır?

Reiki enerjisi eller aracılığıyla yapılmaktadır. Nitekim ellerdeki çakralar açılarak, enerjinin aktarılıp şifa verilmesi sağlanmaktadır. Reiki, uygulama sırasında, zihinsel konsantrasyon ya da çaba gerektirmemektedir. Ellerinizi doğru bir şekilde yerleştirdiğinizde Reiki, kendiliğinden akmaktadır. Eller, beden üzerinde belirli noktalarda bir süre tutulmasıyla enerjinin akması sağlanmaya çalışılır. Reiki yapabilmek özel bir yeteneğinizin olması gerekmemektedir. Reiki için şifa çalışmaları yapmayı istemeniz ve gerekli eğitimi almanız yeterli olmaktadır. Ancak devamında düzenli olarak uygulanması şarttır. Eğer uygulamalar yapılmazsa, Reiki yapmayı öğrendiğiniz söylenemez. Hem fiziksel hem de duygusal problemler reikinin kapsamı alanındadır.

Reiki yapabilmeniz için ilk önce uyumlanmalısınız. Uyumlanma ya da İnisiyasyon’un kelime anlamı başlatmaktır. Bir kişi Reiki uygulayıcısı yani kanalı olması için bir Reiki eğiticisi tarafından inisiye edilmesi gerekiyor. Reiki dışında birçok elle şifa yöntemi vardır. Ancak inisiyasyon süreci, Reiki’yi diğer elle şifa verme yöntemlerinden ayırmaktadır. İnisiasyon ya da uyumlanma özünde “El verme” olarak kabul edilmektedir. inisiyasyon ile açıldığı andan itibaren Reiki yolunu herkes uygulayabilmektedir. Reiki enerjisinin uygulayıcısı olma yeteneği kaybolmasa da kullanılmadığı sürece başlangıç seviyesinde kalınmaktadır.

Reiki isteyen kişi ile eğiticinin niyetinin birleşmesi ile uyumlanma gerçekleşir. Daha önce bir Reiki eğitmeni tarafından uyumlanmış ve eğitmen olmuş bir kişi tarafından uyumlanmanız gerekiyor. Uyumlanmış kişi bir süre, Reiki eğitmeninden destek görmektedir. Bu kişinin soruları cevaplanmaktadır. Ancak süre eğitmenin o kişiyi onaylamasını içeren bir süre olarak görülmemelidir. Bunun akabinde uyumlanan kişi kendi kendine uygulamaları yaparak Reiki’yi anlarsa ve bu alanda ilerlemek istiyorsa Reiki’nin tüm aşamalarının eğitimini alabilir. Eğitmen olmak istiyorsa da bu konuda eğitim almalıdır.

Reiki seansları genellikle yüz yüze yapılmaktadır. Bununla birlikte Reiki şifa seansları uzaktan da yapılabiliyor. Reiki’yi alan kişi rahat kıyafetler giyer. Reiki eğitmeni ise ellerini alıcının vücudunun üzerinde gezdirmektedir. Ya da belli bir rahatsızlık varsa bu rahatsızlığın üzerinde yine elleriyle çalışma yapar. Eğitici, 2-5 dakika süresince farklı el hareketleriyle ellerini başın, uzuvların ve gövdenin belirli bölgelerine hafifçe yerleştirmektedir. Eğitici ellerini toplamda vücudun 20 farklı bölgesine yerleştirebiliyor. Vücutta yaralanmalar varsa, bu Reiki’ye engel değildir. Eğitici bu yaralara karşı uygun bir şekilde seansını sürdürür. Bu seans esnasında eğiticinin elleri ile birlikte enerji akmaya başlar. Eğitici, bu sürede elleri sıcak ve karıncalanma gibi bazı enerji akımını hisseder. Eğitici, eneji akışışın durduğunu hissedinceye kadar el, ilgili bölgede tutulur. Bu durum bütün el pozisyonları için geçerlidir. Eğitici eğer ellerindeki ısının veya enerjinin azaldığını hissederse ellerini çeker. Eğitici ellerini vücudun farklı bir bölgesine yerleştirmektedir.

Reiki’nin etkinliği konusunda araştırmalar yapılmaya devam ediyor. Birçok büyük tıp merkezi, günümüzde kanser tedavilerinde tamamlayıcı bir terapi olarak Reiki seansları sunuyorlar. Nitekim Reiki’nin anksiyete azaltma yetenekleri bulunuyor. Bu nedenle Reiki seansları kanser tedavilerinde, hastanın durumuna göre uygulanabiliyor.

Yapılan araştırmalara göre Reiki, ABD hastanelerinde en iyi üç tamamlayıcı tedaviden biridir. Masaj terapisi ilk sırada yer alırken, ikinci sırada müzik ve sanat terapisi bulunuyor. Üçüncü sırada ise iyileştirici dokunma terapileri bulunmaktadır. Reiki ve Terapötik Dokunuşu, iyileştirici dokunma terapileri arasında yer almaktadır.
Reiki’nin Faydaları

Reiki ruhsal uyanışı, zihinsel, fiziksel ve ruhsal olarak dengeyi sağlamaktadır. Reiki, bedendeki enerji kanallarını açmakta ve toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Reiki yöntemi, gevşemenin en iyi yollarından birisi olarak görülür. Reiki ile stresli zamanlarda rahatlar ve sakinleşirsiniz. Böylece Reiki stresleri çözerek doğal denge halinin oluşmasına katkı sağlar. Aynı zamanda Reiki, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Böylece sizi hastalıklara karşı korumaktadır. Benzer şekilde bedenin kendini iyileştirme yetisini de artırmaktadır. Reiki, insanlarda, hayvanlarda ve bitkilerde etkili bir yöntemdir. Reiki, çevremizdeki diğer canlılara da faydalı olabilmekle birlikte yaşamda olan her canlının bu enerjileri açığa çıkarmaya ihtiyacı vardır. Hatta Reiki, bir mekânın enerjisini arındırabilmektedir. Reiki sevgiyi ve sevgiyle ilgili yanınızı ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda Reiki, sezgileri, algıyı ve farkındalığı da artırmaktadır. Reiki, özellikle kanser tedavisi gibi tıbbi tedavilerin yanında destekleyici ve tamamlayıcı bir özelliğe sahiptir. Reiki’yi kullanmalısınız. Çünkü Reiki kullandıkça güçlenen bir terapidir. Reiki enerjisi ne kadar çok kullanılırsa şifa yeteneği de o kadar çok gelişir.
Reiki Eğitimi Nedir?

Reiki, pozitif ve şifa amaçlıdır. Reiki eğitimi herhangi bir aşamada bırakılabilir. Reiki öğrenme süreci sadece bilgiden ibaret değildir. Reiki öğrenimi, uyumlandıktan sonra sizin içsel algınız ile anlam verebilmenize yardım edebilecek bir eğitmenin desteğiyle öğrenmektir.

Eğitimlerde, öğrencilere uygulamanın nasıl yapılacağı anlatılır. Sorular sorulur ve eğitmen cevaplar verir. Eğitimler, master aşamasına kadar birer gün olarak verilebilir. Bireysel enerji dönüşüm seansları kapsamında yer alan birçok rahatsızlık vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: Yeni annelik sıkıntıları, sınav stresi, depresyon, kilo sorunları, migren, ağrı, iş ve günlük stres, panik atak, travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete, iş hayatı ve okulda başarı, obsesif kompulsif bozukluk, motivasyon eksikliği ve özgüven artırılması, fobi, bağımlılıklar, mobbing, sanatsal ya da sportif performans.
Reiki Eğitimi Nasıl Yapılır?

Reiki eğitimi 3 seviyedir. Reiki tanımları ile ilgili merak ettikleriniz seviyeler şu şekildedir. Reiki I. derece, bütün bu seviyelerin temelini oluşturur. Reiki I, bireyi evrensel yaşam gücü enerjisine kavuşturmaktadır. Bu seviye elle şifanın öğrenildiği düzey olarak biliniyor. Temel teori ve şifa teknikleri Reiki I’de öğrenilmektedir. Reiki I sayesinde birey kendisine ve başkasına hem de hayvan ve bitkilere enerji verebiliyor. Reiki I’in eğitim süresi bir tam gündür.

Reiki II. derecede ise kişi tarafından şifa için aktarılan enerji artar. Reiki alan kişiler bu seviyede, uzaktan şifa verme ya da gönderme ile birlikte zihinsel ve duygusal şifa yöntemlerini de öğreniyorlar. Reiki II seviyesinde üç Reiki sembolü ve bunların kullanımı öğretilir. Reiki sembolleri, evrensel yaşam gücü enerji akışına odaklanmayı amaçlar. Aynı şekilde bu semboller enerji akışı sonucunda belirli sonuçlara ulaşılmasına yarım etmektedir. Birçok Reiki sistemi vardır. Bu nedenden dolayı her bir Reiki’de birden fazla sembol bulunmaktadır.

Söz konusu semboller, Reiki öğrencisi ya da Reiki tedavisi gören kişinin enerjilerinin yükseltilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bununla birlikte aynı semboller, Reiki öğrencisi ya da Reiki tedavisi gören kişinin Reiki enerjisi ile senkronize edilmesine yardımcı olmak için de kullanılmaktadır. Reiki II’nin eğitimi de bir tam gün sürmektedir.

Reiki III ise Reiki eğitim derecelerinin en üst seviyedir. Reiki III, ileri seviye ve öğretmenlik (master) seviyesi olarak ikiye ayrılıyor. İleri Reiki eğitimi ya da ART (Advanced Reiki Training) seviyesi, uygulama açısından en yüksek enerji seviyesi olarak görülmektedir. Reiki eğitimi alan öğrenci, öğretmenlik yani master sembolüne uyumlanmaktadır. Bu aşamada Aura arındırma ve tedavi teknikleri öğrenilmektedir. Aynı şekilde bu aşamada kristal taşlar ve renklerle çalışılmaya başlanır. Bu seviye hem Reiki eğitmeni olmak isteyenler için hem sadece şifa tekniklerini ve enerjisini arttırmak isteyenler için önemli bir aşamadır. Bu eğitimin süresi de bir tam gündür.

Master ya da Türkçe ismiyle öğretmenlik/öğreticilik/uygulayıcılık eğitimi ise Reiki şifa sistemini öğretmeye hazırlamaktadır. Aynı zamanda Reiki öğreticisi bu aşamada, diğer kişileri tüm Reiki derecelerine inisiye etmeye hazırlıyor. İnisiye sözlükte, kişinin bir yola, bir sürece ya da bir tarikata girmesi olarak tanımlanıyor. Bu aşamada Reiki öğreticileri, katılan bireylere, öğretici/master sorumluluğunu öğretiyorlar. Sonrasında Reiki öğreticileri bu aşamada sınıf yönetme, yazılı malzemeyi öğretme ve öğretmenden öğrenciye ulaşan tüm enerji sistemlerini ve ilişkileri yönetme gibi konularda yol göstermektedir. Bunun dışında master seviyesine ulaşmak isteyen bir kişinin kendine düzenli olarak Reiki uygulaması gerekiyor. Aynı şekilde master seviyesi için bireyleri tüm Reiki derecelerindeki fiziksel, duygusal ve zihinsel deneyimlerden geçmiş olması gerekiyor. Bu eğitim süreci iki tam gün sürmektedir.

Reiki I. derece ile Reiki II. derece eğitimleri arasında, ne kadar bir zaman olması gerektiği gibi sorular araştırılıyor. Reiki I. derece ile Reiki II. derece eğitimleri arasında uzun bir zaman aralığı bulunmasına gerek yoktur. Öğrenciler Reiki II. seviyeye, Reiki I. seviye eğitiminden sonraki 21 günlük uyumlanma sürecinin ardından geçebilirler. Çünkü bu iki seviye arasındaki fark, semboller ve bu reiki sembolleri araçlarının kullanımıyla alakalıdır. Ancak Reiki II. seviye ile Reiki III. seviye arasında belli bir süre ara vermek önemlidir. Nitekim öğrencinin kendini tedavi ve arındırma sürecini rahat bir şekilde yaşayabilmesi gerekiyor. Her Reiki eğitiminin ardından bir çalışma dosyası ile kurs bitiminde uluslararası onaylı bir Reiki diploması verilmektedir.
Online Reiki Eğitimi

Bazı eğitim kurumları online eğitim ve İnisiyasyon’u beraber vermektedirler. Bu yöntemle istediğiniz zaman Reiki eğitimi alabiliyorsunuz.
Reiki Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Reiki I ve Reiki II eğitimleri birer tam gün sürmektedir. Reiki III eğitimi de bütün süreçlerle birlikte iki tam gün sürmektedir. Ancak Reiki I ile Reiki II arasında 21 gün bulunmalıdır. Reiki III ise Reiki II’den yaklaşık 1 ay sonra alınabiliyor. Bu kapsamda Reiki eğitimi yaklaşık 35 gün sürmektedir.
Reiki Eğitimi Ücretleri

Reiki eğitimi ücretleri, seviyelere, eğitim veren kuruma ve uygulayıcılara göre farklılıklar göstermektedir. Sizin Reiki eğitimi almak istediğiniz kurumla iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır. Fiyatlar yaklaşık olarak 600-1500 TL arasında değişmektedir.
Reiki’yi Kimler Yapabilir?

Reiki’yi herkes yapamamaktadır. Reiki masterları, Reiki seanslarını gerçekleştirirler.
En İyi Reiki Hocası

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Samsun, Antalya, Konya, Manisa’da en iyi Reiki masterları sizleri bekliyor. Bilgi almak ve eğitimlerimize kayıt işlemleri için kurumumuzla irtibat sağlayabilirsiniz.

Eğitmenler

Hüseyin Akdağ
Hüseyin Akdağ

İçsel Yolculuk Eğitimeni

Boğaziçi Campus