Yaşam Koçluğu Eğitimi

Aşkım Kapışmak

Davranış Bilimi Uzmanı

Filiz Kılıç

Profesyonel Yaşam Koçu

Eğitim İçeriği

 1. Eğitim sonrası içeriklere erişim
 2. Online ve Supervizyon Eğitimler
 3. İndirilebilir Baskılı Dökümanlar ( PDF )
 4. Her Cihaza Uyumlu Media Player
 5. Uluslararası Onaylı Sertifika
 6. Uluslararası Onaylı Sertifika
 7. Üniversite Onaylı Sertifika
 8. Canlı Yayınlar
 9. Sertifika Garantili Kurs

Eğitim Tanıtım

Yaşam koçu, danışanı ile bire bir ilgilenen, onun kendini daha iyi tanıması, keşfetmesi, hedeflerini belirleyebilmesi ve bunları gerçekleştirebilmesinde, kişinin kendinin farkına varması ve hedeflerine ulaşabilme sürecinde onun yanında olan kişidir. Yaşam koçu, danışanına güçlü sorular sorarak onun kendi potansiyelini keşfetmesinde ve geliştirmesinde, hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirmeye yönelik plan ve stratejiler geliştirmesinde, yaşamına dair alması gereken sorumlulukların farkına varmasında, hayat tarzına uygun bir bakış açısı geliştirmesinde, hayatına dair doğru kararlar vermesinde ve doğru seçimler yapmasında onun yanında olan, destekleyen uzman kişidir.

İnsan her zaman kendi potansiyelinin farkına varamaz ya da farkında olduğu potansiyeli en doğru şekilde değerlendirmenin yollarını göremez. Ya da kendine hedef belirlemekte, belirlediği hedeflere ulaşmakta yeterli özgüvene sahip olmaz. Bu gibi durumlarda yaşam koçu kişinin potansiyelini keşfetmesini, bu potansiyel doğrultusunda kendisine hedef belirlemesini ve hedeflerine ulaşabilmesinde en doğru yolu belirlemesini sağlamak amacıyla ona destek sağlar.

Yaşam koçu yalnızca kişinin geleceğe yönelik planlar yapmasında, hedeflerine ulaşmasında değil, aynı zamanda çevresi ile olan ilişki ve iletişiminin güçlenmesinde, kişinin özgüven kazanmasında, empati yeteneğini geliştirebilmesinde, hayata karşı pozitif bir bakış açısı kazanabilmesinde, kararsızlık yaşadığı durumlarda daha kolay ve sağlıklı kararlar verebilmesinde de kişiye yardımcı olur.

Kısaca yaşam koçu, danışanının günlük yaşantısında, sosyal hayatında, iş hayatında, gelecek planlarında ona her türlü desteği sağlayan, yol bulmasına yardımcı olan uzman kişidir. 

Eğitim Konuları

 • KOÇLUK NEDİR?
 • Koç Kimdir ?
 • Koçların Sorumlulukları
 • Etik değerler 
 • Koçluk Ne Değildir.
 • TEMEL KOÇLUK BECERİLERİ 
 • Öğrenme Becerileri
 • Beyin ve Zihin
 • Beynin Yapısı
 • Sağ ve Sol Beyin
 • Zihnimiz Nasıl Çalışır ?
 • Bilinçli Zihin 
 • Bilinç Dışı Zihin 
 • İki Zihin Özellikleri 
 • GROW YÖNTEMİ
 • KOÇLUK SANATI
 • Temel Koçluk Becerileri Geliştirme
 • Uyum Sağlama ve İlişki Kurma Aşaması
 • Etkili İletişim Becerisi
 • Etkili Dinleme Becerisi
 • Dinleme Türleri
 • Koçluk Sezgilerini Geliştirme Becerisi 
 • Soru Sorma Becerisi 
 • Kapalı Uçlu Sorular
 • Açık Uçlu Sorular
 • Güçlü Sorular
 • Geri Bildirim Verme
 • Takdir EtmeSıkça Sorulan Sorular
Yaşam koçluğu nedir ?

Yaşam koçluğu danışanlarına hedeflerine ulaşma konusunda yaşadıkları motivasyon sorunlarını çözmek konusunda yardımcı olur. Ayrıca bir yaşam koçu bireylerin gelişim sürecine de olumlu katkılar yapmakla görevlidir. Temel olarak bakıldığında bir yaşam koçu danışanının hayatında belirli noktalar hususunda önerilerde bulunarak danışanının hayat hedeflerine ulaşabilmesini sağlayan kişidir denilebilir. Kariyerlerinde ilerlemek isteyen kişiler genellikle iyi bir yaşam koçu ile çalışmayı tercih etmektedir. Kaliteli bir yaşam koçu ile çalışan kişiler kariyer yollarında yaşadıkları herhangi bir problemin aşılabilmesi için kendilerine profesyonel bir destekçi edinerek ilerlemelerinde karşılarına çıkan engelleri daha kolay bir şekilde aşabilmektedir. Günümüzde birçok ünlü isim ve iş insanları iş hayatlarının getirdiği problemleri aşabilmek için yaşam koçları ile birlikte çalışmaktadır.

Yaşam Koçluğu Kursu

Yaşam koçluğu, insanların iş hayatında veya gündelik yaşamlarında ulaşmak istedikleri hedeflere dair yaşadıkları motivasyon kayıpları konusunda yardımcı olan kişilere denmektedir. Yaşam koçluğu eğitimi ise yaşam koçu olmak isteyen kişilere bu alanda sertifika sahibi olabilmeleri için verilen eğitimdir. Yaşam koçluğu eğitimi süresince yaşam koçu adayları kendilerine başvuran kişilere ulaşmak istedikleri hedeflere ulaşmalarında nasıl yardımcı olabilecekleri gibi birçok konuya dair bilgi edinmektedirler. Koçluk mesleği bir psikolojik danışman olarak nitelendirilmemelidir. Yaşam koçu danışanın temel olarak psikolojik sorunları ile değil kişisel gelişim süreci ile ilgilenmektedir. Bir yaşam koçunun ana görevi danışanın çeşitli sebepler dolayısıyla yaşadığı motivasyon ve moral kayıplarını hızlı bir biçimde atlatmasını sağlamak için gerekli önerileri sunmaktır. Bunun için bir yaşam koçu öncelikle danışanının motivasyon kaybına sebebiyet verebilecek olan unsurları tespit etmekle başlar ve sonrasında bu sorunların aşılabilmesi için gerekli önerileri belirler. Bu süreci hassas bir biçimde takip etmesi gereken yaşam koçu süreç sonucunda danışanının bu sorunları aşıp aşmadığını kontrol eder ve yeniden böyle bir durum yaşamaması için alması gereken önlemleri bildirir. Dışarıdan bakıldığında basit bir görev olarak görülebilse de oldukça zor ve hassas bir görevdir. Bu nedenle yaşam koçu olabilmek için bir dizi eğitimden geçmek mutlaka gereklidir. Piyasada eğitimsiz olarak bu işi yapan kişiler bulunsa da bu kişilerden alınacak olan hizmetler kişi için geri dönüşü zor durumlara sebebiyet verebileceğinden yaşam koçluğu hizmeti alırken profesyonel kişilerin tercih edilmesine oldukça dikkat edilmelidir. Bu işi yapmaya aday kişilerin mutlaka iyi bir eğitim programına dahil olmaları ve bu eğitim programını başarıyla tamamlayarak sertifikalarını almaları gerekmektedir.

Yaşam Koçluğu Eğitimini Kimler Alabilir ?

Yaşam koçluğu eğitimi alabilmek için herhangi bir şart aranmamaktadır. Bu alanda eğitim veren kurumlardan yaşam koçluğu eğitimi alan kişi yaşam koçluğu sertifikası almaya hak kazanmaktadır. Bu sertifika sahibi olan kişilerin hangi bölüm mezunu olurlarsa olsunlar yaşam koçu olarak görev yapabilmektedirler. Bu nedenle yaşam koçluğu eğitimini iyi bir şekilde almak meslek hayatında başarılı olabilmenin ana anahtarı olmaktadır. Eğitim sürecini etkin bir biçimde tamamlayan adaylar meslek hayatına başladıklarında danışanlarına kaliteli bir yaşam koçluğu eğitimi verebilmektedir. Rekabetin yoğun olduğu bir sektör olarak değerlendirilen yaşam koçluğu sektöründe iyi bir eğitim alan yaşam koçları diğer yaşam koçlarından bir adım öne çıkarak daha fazla danışan bulabilmektedir.

Yaşam Koçu Ne Kadar Maaş Alır?

Yaşam koçluğu sertifika eğitimi alarak yaşam koçluğu yapmaya başlayan kişilerin aldıkları maaşlar çalıştıkları kuruma göre değişkenlik göstermektedir. Profesyonel koçlar kendi danışmanlık merkezlerini açarak yaşam koçluğu hizmeti verdikleri takdirde herhangi bir maaş beklemeden kendi gelirlerini de elde edebilmektedirler. Özellikle kendi ofislerini açan yaşam koçlarının hatırı sayılır miktarlarda gelir elde edebildiklerini söylemek mümkündür. Bu yolu tercih eden yaşam koçları danışanlarına verdikleri hizmetler doğrultusunda kariyerlerinde önemli noktalara erişebilmektedir. Özellikle ünlü kişilerin veya iş insanlarının yaşam koçluğunu yürüten yaşam koçları kariyerlerinde zirveyi görerek ciddi gelirler elde etmektedir. Diğer yandan bir kurumda çalışarak kariyerlerine başlayan yaşam koçları ise yine bu kurumlardaki performanslarına göre kurum içerisinde yükselebilmekte veya daha büyük kurumlara transfer olabilmektedir. Bu nedenle bir yaşam koçunun gelirini kendi performansının belirlediğini söylemek mümkündür. Danışanların memnuniyeti ne kadar yüksek düzeyde olursa bir yaşam koçunun geliri de o oranda yükselebilmektedir. Performans odaklı bir iş olduğu için belirli bir asgari düzey olsa da gelirin yükseleceği bir azami düzeyden söz etmek zordur. Yaşam koçunun performansına göre gelirleri çok yüksek miktarlara ulaşabilmektedir.

Yaşam koçu nasıl iş bulur ?

Yaşam koçluğu mesleği için çeşitli iş imkanları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren firmalarda yaşam koçu olarak görev yapmaktır. İş hayatı genellikle insanlar için stresli bir süreç olduğu için birçok firma işçilerinin motivasyonlarının üst düzeyde tutulabilmesi amacıyla yaşam koçu istihdam etmektedir. İş hayatında veya kişinin gündelik yaşamında yaşadığı problemlerden dolayı motivasyon düşüşü yaşandığında yaşam koçları devreye girerek iş veriminin düşmesini engelleme yönünde faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu durum iş veriminin yükselmesini ve işçilerin kendilerini işlerine daha etkin bir biçimde verebilmelerini sağlamaktadır. Oldukça faydalı olan bu durum sayesinde yaşam koçları birçok firmada iş bulabilmektedir. Bu alanda iş bulabilmeleri için koçluk eğitimlerini iyi bir biçimde tamamlamış olmaları büyük önem taşımaktadır.  Bu eğitimi iyi bir biçimde tamamlamış olan yaşam koçları çalıştıkları firmalarda kaliteli bir yaşam koçluğu eğitimi sunabilmektedir. Bu işi doğru ve etkin bir biçimde yapabilmeleri yaşam koçlarının iş bulabilme ihtimallerini artırmaktadır. Ayrıca bu iş alanının dışında yaşam koçları özel olarak da kişilere hizmet verebilmektedir. Bu özel hizmeti home ofis veya ofis şeklinde bir yer açarak da sunabilmektedir. Bu durum yaşam koçlarının iş bulabilmelerini bir hayli kolaylaştırmakta

Kimler yaşam koçluğu yapabilir ?

Yaşam koçluğu için verilen bir eğitim programını başarıyla tamamlayan ve yaşam koçluğu yapabilmek için sertifika almaya hak kazanan herkes yaşam koçluğu yapabilmektedir.

Diğer yandan yaşam koçluğu yapacak olan kişinin iletişim yönünün güçlü olması da önemlidir. Yaşam koçluğu mesleğini icra edecek olan kişi danışanlarını iyi bir şekilde dinleyebilmeli ve onlara istedikleri hedeflere ulaşmakta yardımcı olabilmelidir.

Bu nedenle yaşam koçluğu mesleğini icra edecek olan kişinin ilk olarak iyi bir dinleyici olması gerekmektedir. İyi bir şekilde danışanını dinleyemeyen bir yaşam koçunun danışanının sorunları hakkında doğru tespitler yapması mümkün olmayacağından ona vereceği önerilerde doğru olmayacaktır.

Sonrasında iyi bir yaşam koçunun etkili bir analiz yeteneğine sahip olması gerekmektedir. Bu analiz yeteneği sayesinde dinlediği şeyleri doğru bir şekilde yorumlayan yaşam koçunun danışanının sorunlarını doğru bir şekilde tespit etmesi ve sorun olarak gördüğü şeylerin düzelmesi için doğru öneriler verebilmesi mümkün olacaktır. Bu tespit aşaması sonrasında ise yaşam koçunun gerekli gördüğü unsurları danışanına doğru bir biçimde aktarabilmesi de bir diğer önemli noktadır. Bu nedenle yaşam koçu olacak kişinin iletişim yeteneği de yeterli düzeyde olmalıdır.

Bir yaşam koçu tespit ettiği durumları danışana doğru ve etkili bir biçimde aktaramazsa yine başarılı bir süreç yaşanamamasına neden olacaktır. Tüm bu sebeplerden dolayı halihazırda bu yeteneğe sahip olan kişiler bu yeteneklerini yaşam koçluğu eğitimi sürecinde geliştirmeli, bu yeteneklere sahip olmayan kişiler ise bu eğitim sürecinde bu yetenekleri mutlaka kazanmalıdır.

Bu durumun sağlanabilmesi içinse iyi eğiticilerin bulunduğu bir eğitim programı tercih edilerek ciddi bir çalışma süreciyle birlikte bu eğitim tamamlanmalıdır. Bu ve birçok ekstra özellik kazanarak yaşam koçluğu mesleğinde rahat bir kariyer süreci geçirmek için kurumumuzu tercih ederek oldukça kaliteli bir eğitim alabilirsiniz.

Yaşam koçu Nasıl Olunur ?

Yaşam koçu olabilmek için spesifik olarak bir mezuniyet şartı aranmamaktadır. Sadece yaşam koçluğu eğitim programlarından birini bitirmiş olmak ve yaşam koçluğu sertifikası almak yaşam koçu olabilmek için yeterli olmaktadır. Yaşam koçu olmak isteyen birinin öncelikle iyi bir yaşam koçluğu eğitim programı bularak kayıt olması ve bu eğitim programını başarılı bir biçimde bitirmesi gerekmektedir. Bu eğitimleri başarılı bir biçimde tamamlayan adaylar yaşam koçu olabilmeleri için gerekli olan sertifikaya sahip olacak ve görev yapmaya başlayabilecektir. Sertifika sahibi olduktan sonra yaşam koçu adayı olan kişinin kendisine ait bir ofis açarak işe başlaması veya yaşam koçu arayan herhangi bir kuruma giderek iş başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Yaşam koçu belgesi nasıl alınır ?

Yaşam koçluğu mesleğini icra edebilmek için yaşam koçu belgesi de denilen yaşam koçluğu sertifikası sahibi olmak gerekmektedir. Bu belgeyi alabilmek için çeşitli eğitim kurumları tarafından verilen eğitimlerden bir tanesini başarıyla tamamlamış olmak gerekmektedir. Bu eğitimi başarıyla tamamlayan kişiler yaşam koçu belgesi alarak yaşam koçluğu yapmaya başlayabilmektedir. Belge sahibi olmanın dışında verilen eğitimleri iyi bir şekilde anlayarak mesleki hayatta bu bilgileri doğru bir şekilde uygulayabilmek de iyi bir yaşam koçu olabilmek için oldukça gerekli bir diğer unsur olarak değerlendirilmektedir.

Uzaktan eğitim yaşam koçluğu

Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Denizli, Adana, Kocaeli, Samsun, Mersin, Antalya gibi Büyükşehir olarak tabir edilen illerde veya Türkiye’nin her neresinde yaşıyor olursanız olun uzaktan eğitim ile yaşam koçu olmanız mümkündür. Yapmanız gereken tek şey internet bağlantısı olan bir bilgisayardan ders videolarını takip etmek olacaktır. Uzaktan yaşam koçluğu eğitimi sonunda yaşam koçu sertifikanızı alarak yaşam koçu olarak görev yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer siz de yaşam koçu olmak istiyorsanız uzman eğitim kadromuz tarafından hazırlanan yaşam koçluğu eğitim programı ile ilgili bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

En iyi yaşam koçluğu eğitimi

En iyi yaşam koçluğu eğitimini alabilmek için bazı noktalara dikkat edilerek iyi bir eğitim kurumunun seçilmesi gerekmektedir. Eğitimin içeriği, eğitimin süresi gibi noktalar yaşam koçluğu eğitiminin iyi olup olmadığı konusunda belirleyici olmaktadır. İyi bir eğitim kurumu seçebilmek için verilen eğitimin içeriği dikkatli bir biçimde incelenmelidir. Bu eğitim içeriğinin iyi bir yaşam koçu olmak için yeterli olup olmadığına bu incelemeden sonra karar verilerek bu yönde bir tercih yapılmalıdır. Ayrıca eğitim için seçeceğiniz eğitim kurumundan daha önce aynı eğitimi alan kişilerin de geri dönüşleri dikkatli bir biçimde incelemeniz gerekmektedir. İyi bir eğitim kurumu seçebilmeniz için bu alanda verdiği eğitimlerle daha önce tercih eden kişilerin olumlu geri dönüşlerini almış olan kurumumuz ile mutlaka iletişime geçerek bilgi almanız tavsiye edilmektedir. Yaşam koçluğu eğitimini nerede olursanız olun kurumumuz aracılığıyla uzaktan eğitim olarak da alabilmektesiniz.

Yaşam koçu sertifikası fiyat

Yaşam koçu sertifikası alabilmek için alınması gereken eğitim için belirli bir ücret ödemek gerekmektedir. Bu ücret eğitim alınacak olan kurum tarafından belirlenmektedir. Bu eğitimi başarılı bir biçimde tamamlayan adaylar yaşam koçu sertifikası alabilmektedir. Yaşam koçu sertifikası için ödenen fiyat sonrasında getireceği getiriler göz önüne alındığında oldukça kazançlı bir yatırım olarak değerlendirilmektedir. Günümüz dünyasında insanlar sık sık motivasyon kayıpları ve tükenmişlik sendromu gibi sorunlarla karşılaştığı için bu sorunların çözümünde yaşam koçlarına sıklıkla başvurmaktadırlar. Bu durum yaşam koçluğunun günümüzde hayli revaçta olan bir meslek olmasını sağlamıştır. Bu nedenle sertifika aldıktan sonra iş bulma konusunda önemli fırsatlar ile karşılaşabilmektedir. Mesleki kariyere başlamak ve gelir elde etmek çok uzun süreler almadığı için sertifika alırken ödenecek ücretten ziyade kaliteli bir eğitim almaya dikkat etmek gerekmektedir. İyi bir yaşam koçluğu eğitimi almak mesleki yaşamda da işinizi kolaylaştıracağı için kaliteli bir eğitim kurumu bulmaya gayret göstermeniz gerekmektedir. Bunun için iyi bir araştırma yapmalı ve özellikle verilecek olan eğitimin içeriği ve yöntemi ile ilgili bilgi almanız tavsiye edilmektedir.

Koçluk eğitimi kaç TL?

Yaşam koçluğu eğitimi sonucunda kaç tl ödeneceği birçok farklı etkene göre değişmektedir. Bu noktada eğitim için ödenecek ücretten ziyade eğitimin kalitesinin öncelik olarak göz önünde bulundurulması oldukça önemlidir. Sadece uygun fiyatlı olduğu için bir eğitim kurumunun tercih edilmesi eğitim sonucunda yeterli eğitimi alamamanıza sebebiyet verebilecektir. Bu nedenle hem uygun fiyatlı hem de kaliteli bir eğitim alabilmek için oldukça detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Eğitim kurumumuz ile iletişime geçerek fiyat konusu başta olmak üzere diğer önemli hususlar ile ilgili kolaylıkla bilgi alabilirsiniz.

Yaşam Koçluğu Eğitimi Kaç Para?

Yaşam koçluğu sertifika programı fiyatları eğitim içeriğine ve eğitimi veren kurumun fiyat politikasına göre değişkenlik göstermektedir. Yaşam koçluğu eğitimi fiyatları hakkında bilgi almak için kurumumuz ile iletişime geçebilirsiniz. Kurumumuz uzman ve tecrübeli eğitici kadrosuyla birlikte ister uzaktan ister yüz yüze eğitim noktasında kaliteli eğitimi uygun fiyata sunmaktadır. Yaşam koçluğu eğitimi almak gibi bir düşünceye sahipseniz kurumumuz ile iletişime geçerek fiyat almak oldukça faydanıza olacaktır. Kurumumuz tecrübeli eğiticiler ile genç ve dinamik eğiticileri harmanlayarak kurmuş olduğu kadrosuyla birçok kişiye yaşam koçu sertifikası kazandırmış ve kazandırmaya da devam etmektedir. Siz de hem iyi bir eğitim almak hem de sertifika sahibi olmak için kurumumuzu gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Sertifika Örnekleri

Tamamlayıcı Eğitimlerimiz

 • İlişki ve Evlilik Koçluğu Eğitimi
 • Aile Danışmanlığı Eğitimi

Bu Eğitimin Uzmanları

Aşkım Kapışmak

Davranış Bilimi Uzmanı

Filiz Kılıç

Profesyonel Yaşam Koçu

Bu Eğitim için Kim Ne Dedi ?

3.7 238 votes
Değerlendirme
guest
11 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ayşın Kapseloğlu
Ayşın Kapseloğlu

Çok faydali bir eğitim

Last edited 2 yıl önce by campus.admin
Yelda
Yelda

Çok memnun kaldım,her anı bilgi aktarımıyla ,deneyim örnekleri ile geçti.ayrıca her sorunda telefonun ucundaki seda hanıma da teşekkür ediyorum.her daim ulaşımı sağladığı,inceliği ve düzgün üslubundan dolayı🙏

Emine
Emine

Daha denemedim ücretli mi

Dilnoza Yusupova
Dilnoza Yusupova

Ben bayılıyorum yaşamla ilgili konulara. Aşkım’ın en iyi öğrencisi olacağım Allah’ın izniyle. 2023 nisan da Turkiye’ye geliyorum. Inşaallah görüşeceğim. Saygılar

campus.admin
campus.admin
Reply to  Emine

Merhaba numaranızı bırakmanız durumunda size eğitim danışmanlarımız mutlaka dönüş yapacaktır ya da +0542 378 96 25 numarasından egıtım danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz 🙏

Hazal
Hazal

Benimde çok ihtiyacım var yaş sınırı varmı? Ben ilkokul mezunuyum

Meftuna Yusupova
Meftuna Yusupova

Uzun zamandır düşundugum eğitim

campus.admin
campus.admin
Reply to  Hazal

Merhabalar, eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgilendirmeyi eğitim danışmanlarımız sağlamaktadır. Dilerseniz numaranızı bırakmanız durumunda yönlendirme sağlayabiliriz veya bizlere +905423789625 numarasından da ulaşım sağlayabilirsiniz

Nazlı
Nazlı

Ücret konusunda bilgi alabilir miyim acaba. Teşekkürler

campus.admin
campus.admin
Reply to  Nazlı

Merhaba, eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgilendirmeyi uzman eğitim danışmanlarımız aktarıyor. Dilerseniz numaranızı bırakmanız durumunda yönlendirme sağlayabilirim veya +905423789625 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

campus.admin
campus.admin
Reply to  Nazlı

Merhabalar, eğitimlerimiz hakkında bilgilendirmeyi eğitim danışmanlarımız vermektedir. Dilerseniz +90 542 378 9625 numaralı telefondan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Boğaziçi Campus