Mindfulness Eğitimi

Prof. Dr. Bilge Uzun

MINDFULLNESS & Psikodrama Uzmanı

Eğitim İçeriği

 1. Eğitim sonrası içeriklere erişim
 2. Online ve Supervizyon Eğitimler
 3. İndirilebilir Baskılı Dökümanlar ( PDF )
 4. Her Cihaza Uyumlu Media Player
 5. Uluslararası Onaylı Sertifika
 6. Uluslararası Onaylı Sertifika
 7. Üniversite Onaylı Sertifika
 8. Canlı Yayınlar
 9. Sertifika Garantili Kurs

Eğitim Tanıtım

Mindfulness, dikkatimizi bilinçli ve yargısız bir biçimde içinde bulunduğumuz an’a vermek demektir.
Gün içinde pek çok kez kendimizi gündelik hayatın hızına kaptırmış buluruz. Zihnimizdeki düşünceler çoğunlukla yaşadığımız andan farklı yerlerdedir; geçmiş ve gelecek arasında dolanır durur ve ara sıra şimdiki âna yönelirler. Oysaki mindful olmak derin bir farkındalık halidir; bilinç durumumuzu otomatik pilottan çıkararak kendi yönetimimize almaktır. Bunu yapabildiğimizde bir düşüncenin sadece düşünce olduğunu bilir ve onu iyi ya da kötü olarak yargılamayız. Hissettiğimiz yoğun bir duyguyu yönetebilir; pişman olacağımız davranışlarda bulunmadan önce duygumuzla davranışımız arasında bir boşluk an’ı yaratarak karar vermeyi başarabiliriz. Daha iyi odaklanabilir ve dikkatimizi sürdürebiliriz.

Eğitime Kimler Katılabilir;
 • ME101 Temel Mindfulness Eğitimi’ne kişisel gelişimini destekleyen yetişkinler katılabilir.

Eğitim Bilgileri

• 2 AY 120 SAAT

Eğitim Amacı;

 • Bu eğitimin amacı, mindfulness becerilerinin kuramsal ve kavramsal tanıtımını yapmak, çeşitli
  uygulama teknikleri ile bu becerilerin kişisel ve mesleki yaşama katılmasını sağlamaktır.
  Bu eğitim ileri aşamada sunulacak olan “Çocuklarda Mindfulness Uygulamaları” ve “Mindfulness
  Becerilerinin Psikoterapide Kullanımı” eğitimlerine temel oluşturacak bir ön koşul niteliğindedir.Sıkça Sorulan Sorular
Mindfulness Eğitimi

Mindfulness eğitimi ile bilinçli farkındalığın temelinde yer alan dikkat ve duyguların düzenlenmesi, kişinin dikkatinin düşüncelerden arındırılarak bilişsel esneklik kazanması amaçlanır. Bireylerin yoğun ve stresli çalışma hayatı, eğitim süreçleri gibi durumlarda başarılı olmak için sakin bir zihne ihtiyaçları vardır. Düzenli ve planlı bir akışın içinde ilerlerken, hedeflenen noktaya varmak için bilişsel bilgi sayesinde daha kolay bir başarı elde edilebilir. Ayrıca günlük hayatta ani yaşanan ve önü alınamayan olaylar sırasında nezaket ve sağ duyuyu elden bırakmayarak, sakin ve empati yapabilen bir birey meydana gelmesi sağlanır. Bu eğitimler sayesinde daha kaliteli ve daha mutlu bir yaşam elde edilebilir.
Mindfulness Eğitimi Online

Günlük rutinler ve kişisel imkanlar nedeni ile mindfulness eğitimleri uzaktan eğitim olarak tercih edilebilir. Online eğitimlerde, yapılacak çalışmalar eğitmenler tarafından dijital platforma uygun olarak düzenlenir. Verim olarak uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimden pek farkı yoktur. Alanında uzman eğitmenlerin hazırladığı eğitim ile katılımcılar istedikleri düzeyde verim alabilir. Her eğitim programı için içerik standarttır ve ona göre düzenlenir. Online eğitimde de belli kurallar çerçevesinde program hazırlanır ve program içeriği tamamen eğitmene aittir. Atölyeler, workshoplar ve eğitmenin hazırladığı özgün çalışmaların hepsi online derslere göre ayarlanır.

Mindfulness eğitimi, ülkemizin bazı büyükşehirlerinde yaygın olarak uygulansa da, küçük il ve ilçelerde yaşayanlar online eğitimi tercih etmek zorunda kalabilir. Hatta yurtdışından bile online eğitime katılımlar oldukça yaygındır.
Mindfulness Eğitimi Kimden Alınır?

Mindfulness eğitimin online veya yüz yüze programlarında en önemli unsurların başında, programı sunan ve içeriğini çeşitlendiren eğitmen gelir. Eğitmenin kariyeri, donanımı, deneyimi ve tecrübesi oldukça önemlidir. Ayrıca eğitimin alındığı kurumun kalite ve işleyişi de etkili faktörlerdendir. Dünya genelinde uluslararası eğitmenlik eğitiminden başarı ile geçen kişiler, MBRS programını düzenleyebiliyor. MBCT eğitiminde ise ruh sağlığı uzmanlarının yer alması gerekmekte ve eğitmenlerin özgeçmişleri katılımcılar tarafından mutlaka incelenmelidir. Deneyimli mindfulness psikolog ve psikiyatrist tarafından programın eğitimi verilmelidir.
Mindfulness Eğitimi Ne İşe Yarar?

Mindfulness eğitimi ile bireylerin hayatı olumlu yönde değişmektedir.

 • İş ve eğitim gibi başarı beklenen yaşam süreçlerinde, daha az stresli olunması sağlanır.
 • En kriz anlarda bile daha sakin ve dikkatli düşünebilmeyi sağlar.
 • Yoğun düşüncelerden ve karışıklıktan sıyrılarak, bireylerin kendi hayatları için en doğru kararı verme yetisi kazandırılır.
 • Kişilerin zorlandığı, hoşlanmadığı an ve olaylara karşı daha sabırlı ve tahammüllü olmaları gibi olumlu yaklaşımlar edindirir.
 • Geçmişe dair üzüntü ve pişmanlıklar, gelecek kaygısı gibi zihni meşgul eden gereksiz düşünceleri dağıtır ve anı yaşayabilmeyi kolaylaştırır.
 • Eğitime katılan bireyler hayatı farkında olarak yaşamayı öğrenir ve anın içindeki duygu ve düşünce ayırımını yapabilirler.
 • Hayatın farkında olan ve yaşanan her şeyin geçici olduğuna inan bireyler daha kaliteli ve mutlu yaşarlar.
 • Bireylerde ekstra konsantrasyon sağlar.Mindfulness Nasıl Yapılır?

Mindfulness eğitimi içerisinde temel çalışmalar, alıntılar ve konuları destekleyici metinler paylaşılarak ilerlenir. Çalışmalar grup halinde yapılır ve etkinlik sırasında bireyler toplu ortamda deneyimlerini paylaşırlar. Oturumu, alanında uzman eğitmenler başlatır ve tüm akış boyunca program eğitmen tarafından koordine edilir. Ayrıca eğitmen, oturumda yapılan çalışmalar sonrası katılımcılara tek tek soru sorar ve deneyimlerin herkes tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Mindfulness eğitimi boyunca konu ve pratiklerde kullanılan şemaların bulunduğu el kitapçıkları verilir. Eğitmenler ilave olarak sunum ve video gibi materyallerden faydalanabilirler. El kitapçığı, sunum, ses dosyası, video gibi içeriklerin hepsi yapılan oturuma özel olarak hazırlanır. Standart olarak planlanmış programlarda temel eğitim içerikleri aynı olur, ancak eğitmenler kendi oturumlarını çeşitlendirmek adına özgün etkinlikler hazırlarlar. İçerik konusunda, eğitmenin deneyim ve tecrübesi eğitimin kalitesinde etkili olur.
Mindfulness Nasıl Başlanır?

Mindfulness eğitimi için öncelikle bireylerin karar vermesi gerekir. Bu eğitimden faydalanmak isteyenler, mindfulness eğitimi hakkında araştırmalar yapmalı ve yeterli bilgiye sahip olmaları tavsiye edilir. Profesyonel eğitim almak için eğitimi sunan kurum, eğitmen ve eğitim içerikleri incelenmelidir. Mindfulness eğitimi hakkında bilgisi olamayan bireyler, alacakları eğitimin kalitesini sorgulayamaz. İmkanlara göre yüz yüze ya da online eğitim tercih edilmeli ve ayrıca toplu oturumlara katılamayan veya özel durumu olan kişiler, bireysel olarak da eğitimden faydalanabilirler.
Mindfulness Eğitimi Nedir?

Mindfulness eğitimi (bilinçli farkındalık), günlük hayatta insanların zihnini o ana odaklamak ve farkındalığı arttırmak olarak ifade edilebilir. İnsan zihninde mediaktif uygulamalarla konsantrasyon arttırmak ve dikkat arttırmaya yönelik programlar uygulamak, mindfulness eğitimi genel hatlarını meydana getirir. Ayrıca deneyimlerin nezaket ve açık yüreklilikle sunulması da eğitimin etkileri arasında yer alır. Bu eğitim ile dikkati aktif hale getirerek, hayat deneyiminin farklı algılanması sağlanır. Aynı zamanda olay ve yaşananları, duygu ve düşünceleri nezaketle karşılanmasını sağlar. Şefkat gösterme, kabul etme ve yaşanan her şeyin geçici olduğunun fark edilme yetisini kazandıran eğitim şeklidir.
Mindfulness Eğitimi Ücretleri

Mindfulness eğitiminde bir günlük workshop ve 8 haftalık standart eğitimler arasında ücret farkı vardır ve bir günlük workshoplar daha uygundur. Çok sayıda eğitmenin katılımı ile gerçekleştirilen oturumların giderleri; programı sağlayan kurum, eğitmen, programı açan kişiye göre değişmektedir. Bu nedenle mindfulness eğitimi fiyat bilgisi için kurumların aranması ve geniş araştırma yapılması tavsiye edilir.
Mindfulness Eğitmenlik Eğitimi

Mindfulness eğitmen eğitimleri için standart eğitim programlarına katılmak gerekir. Temel eğitimlere katılım gösteren kişiler, belli sertifikaları alarak eğitmen eğitimi için başvuru yapabilirler. Sertifikalar tüm Dünya’da bulunan üniversite ve merkezlerde geçerlidir. Eğitici eğitmen kursları 1 yıldan daha uzun sürede verilmekte ve maliyet olarak on binlerin üzerinde fiyatlara tekabül etmektedir. Eğitim alınacak yerler araştırılırken;

 • Eğitmenler
 • Programlar
 • Sertifika geçerlilik süresi
 • Eğitim kalitesi

gibi detaylar iyi araştırılmalı ve incelenmelidir. Mindfulness eğitimi alt yapısını oluşturduğu terapi programlarında eğitmen olabilmek için ruh sağlığı personeli olma şartı bulunmaktadır.

Sertifika Örnekleri

Tamamlayıcı Eğitimlerimiz

Bu Eğitimin Uzmanları

Prof. Dr. Bilge Uzun

MINDFULLNESS & Psikodrama Uzmanı

Bu Eğitim için Kim Ne Dedi ?

4.2 47 votes
Değerlendirme
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Emine Taşlı
Emine Taşlı

Gerçekten şimdiye kadar kendime kattığım en güzel hediyelerden muhteşem bir eğitim. İçerik ayrı keyifli eğitmeniniz ayrı ilgili çok teşekkürler

campus.admin
campus.admin
Reply to  Emine Taşlı

Biz Teşekkür Ederiz Eğitiminde Başarılar Diliyoruz

Boğaziçi Campus